داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی|مرکز اطلاع رسانی گفتار توان گستر البرز۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی|مرکز اطلاع رسانی گفتار توان گستر البرز۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳

 

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (به انگلیسیNSAID) از پرکاربردترین داروهای پزشکی هستند. این داروها باعث مهار سیکلواکسیژنازمی‌شوند و سه خاصیت مهم کاهش التهاب، ضددرد و تب‌بُر دارند. این گروه از داروها در دوزهای بالا اثرات ضدالتهابی دارند.NSAIDها ازاین‌رو منحصربه‌فرد هستند که غیرمخدرند و اعتیادی ایجاد نمی‌کنند. ناپروکسن، آسپیرین و ایبوپروفن از جملهٔ این داروها محسوب می‌شود.

دسته‌بندی

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی از دیدِ ماده و ساختار پایه به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

سالیسیلات‌ها

آلکانوئیک اسیدها

مشتقات پروپیونیک اسید

  • ایبوپروفن (Ibuprofen)
  • ناپروکسن (Naproxen)
  • فنوپروفن (Fenoprofen)
  • کتوپروفن (Ketoprofen)
  • فلوربیپروفن (Flur656+5)
  • اکساپروزین (Oxaprozin)

سایر گروه‌ها

عملکرد

آنزیم سیکلواکسیژناز باعث تبدیل اسید آراشیدونیک به پروستاگلاندینH2 می‌شود که پیش‌ساز سایر پروستاگلاندین‌ها است. در این مسیر علاوه بر پروستاگلاندینها، لوکوترینها نیز تولید می‌شوند. پروستاسایکلین و ترومبوکسان نیز متابولیت‌های این فرایند هستند. حداقل دو ایزوفرم سیکلواکسیژناز وجود دارد: Cox-۱ و Cox-۲

این داروها همچنین با تخفیف التهاب مسکنهای غیرمخدر بسیار خوبی هستند. مکانیسم اثر ضددرد NSAIDها بخوبی شناخته نشده است . سنتز پروستاگلاندین‌ها در دستگاه عصبی مرکزی توسط پیروژنها تحریک می‌شود که نتیجه آن بالارفتن درجه حرارت بدن می‌باشد. NSAIDها با مهار سنتز پروستاگلاندینها در دستگاه عصبی مرکزی باعث کاهش تب (antipyretic action) می‌شوند.

تفاوت بین آسپرین و سایر NSAIDها در این است که آسپرین بطور غیرقابل برگشت سیکلواکسیژناز را مهار می‌کند، در حالیکه NSAIDهای دیگر بطور برگشت‌پذیر سیکلواکسیژناز را مهارمی کنند. مهار غیرقابل برگشت سیکلواکسیژناز توسط آسپرین دورهٔ اثر طولانیتر ضدپلاکتی این دارو را توجیه می‌کند. از این خاصیت آسپرین در پیشگیری از سکته قلبی و سکته مغزی استفاده می‌شود.

این داروها در درمان بسیاری از بیماریها مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، دیسمنوره، نقرس، آرتریتها، دردهای مختلف اندامها، تب و غیره به کار می‌روند و فرمهای خوراکی، تزریقی، پماد و شیافدارند. شایع‌ترین عوارض جانبی این داروها عوارض گوارشی آن می‌باشد ولی عوارض کلیوی نیز دارند. مفنامیک اسید، ناپروکسن و سالیسیلات نیز از این گروه هستند.

فرضیهٔ ‍Cox-2

Cox-۱ عمدتاً درسلولهای غیرالتهابی مانند سلولهای معده یافت می‌شوند، درحالی که Cox-۲ در سلولهای التهابی و گلبولهای سفید یافت می‌شود. مهار Cox-۱ باعث اختلال در انعقاد خون می‌شود. داروهای قدیمی این گروه مانند آسپرین، بروفن، دیکلوفناک، پیروکسیکام و ایندومتاسین هر دو ایزوفرم آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می‌کنند (البته Cox-۲ را بیشتر مهار می‌کنند) لذا هرچند کمی اختلال در انعقاد خون ایجاد می‌کنند ولی بیشتر اثرات ضدالتهابی و تب بردارند. داروهای جدید این خانواده مانند سلکوکسیب و رافلوکسیب مهارکننده اختصاصی Cox-۲ هستند.

طیف فعالیت NSAIDها، بازتابی از توانایی آن‌ها در سرکوب هر دو ایزوفورم Cox-1 و ‍Cox-2 آنزیم سیکلو اکسیژناز است که به‌طور کلی محصولات آبشار آراشیدونیک اسید را کاهش می‌دهد. مشاهدهٔ این مطلب که Cox-1 در تمام بدن وجود دارد ولی بروز Cox-2 محدود به تعدادی از بافت‌های تخصصی شده‌است و طی التهاب القا می‌شود منجر به ایجاد این فرضیه شد که Cox-1 عمدتاً مسوول اثرات ناخواستهٔ گوارشی مهارکننده‌های توأم Cox-1 و Cox-2 است؛ و Cox-2 سنتز پروستانوئیدها را در طی پروسه‌های پاتولوژیک به عهده دارد. این فرضیه حاکی است که مهارکننده‌های توأم Cox-1 و Cox-2 نظیر ایبوپروفن در دوزهای درمانی هم اثرات درمانی و هم اثرات سمی دارند. در حالیکه مهارکننده‌های انتخابی Cox-2 باید اثرات درمانی بدون سمیت NSAIDs را داشته باشند. در حال حاضر در ایرانسلکوکسیب دارویی است که در بازار وجود دارد و به شدت برای Cox-2 اختصاصی است و حد اقل تأثیر روی فعالیت Cox-1 را دارد. این داروها هرچند عوارض گوارشی کمتری دارند ولی عوارض کلیوی آن‌ها مشابه مهارکننده‌های غیراختصاصی Cox-۲ بوده و عوارض قلبی عروقی آن‌ها حتی ممکن است بیشتر باشد.راهی اسان برای درمان اختلالات خواب|گفتارتوان گسترکرج۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
بهترین مرکز ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان در البرز|گفتارتوان گسترکرج۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
همه چیز در مورد کم توانی ذهنی وجسمی در کرج |گفتارتوان گسترکرج۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
همه چیز درمورد فلج مغزی و علائم ان ا گفتارتوان گسترکرج۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
کودکان مبتلا به سندرم دان چگونه کودکانی هستند|گفتارتوان گسترالبرز۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
کاردرمانی فوق تخصصی فلج مغزی در بلوار انقلاب کرج ا گفتارتوان گسترکرج ۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
نورو تراپی تخصصی در گفتارتوان گستر ویژه بیش فعالی ونقص توجه|گفتارتوان گسترالبرز۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
توان بخشی تخصصی ویژه کودکان دچار بیش فعالی|گفتارتوان گسترالبرز۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
علایم بیش فعالی و راه درمان تخصصی ان |گفتارتوان گسترالبرز۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳
آماده سازی برای تست سنجش بدو ورود به مدرسه در گلشهر|گفتار توان گستر البرز ۰۹۱۲۱۶۲۳۴۶۳ ۹


behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

Related posts